Aparatúra pre gitary

Aparatúra pre gitary

Ak vynecháme polemiku okolo výbavy pre akustickú gitaru (kde viac-menej žiadnu aparatúru nepotrebujeme), môžeme hovoriť o aparatúrach pre elektroakustickú a elektrickú gitaru. Na začiatok chcem povedať, že mi môžete kedykoľvek zavolať na 0903 718279 alebo na skype, nick: majo1959, alebo tu na našej eshop stránke je dole vľavo "online chatt". Ak by som nebol po ruke stačí napísať tel. číslo alebo email a stručne čo treba, zavolám, resp. ozvem sa.

Na nižšie uvedených url linkách stručne vysvetľujem základné charakteristiky najviac používanej aparatúry pre gitaru (gitarový gear):

Gitarový predzosilňovač

Gitarové kombo

Gitarová hlava a reprobox

Gitarový efekt

Gitarový multiefekt

Gitarový malý prenosný PA systém

Pri kombách by som sa ešte trochu zastavil. Pri výbere komba je treba mať na zreteli, že nie každé kombo je vhodné pre každú gitaru, naopak. Je dôležité si vybrať cielene. Ak chcete kombo k akustickej gitare, je potrebné zakúpiť takéto a nie kombo k elektrickej gitare a naopak. Dôležitú rolu tam hrajú nielen použité súčiastky a koncepcia zosilňovača ale aj (a to je veľmi dôležité) frekvenčná charakteristika.

Pre akustickú gitaru (elektroakustickú) je potrebný prenos iného spektra frekvencií ako pre gitaru elektrickú. Veľmi zjednodušene povedané pre kombo na elektrickú gitaru je vhodný stredovo ladený reproduktor, ktorý výrazne potláča nielen basy ale aj výškové frekvencie a pracuje cca v rozmedzí od 70 Hz - 7 KHz s nosnou frekvenciou okolo 400 Hz. Dá sa povedať, že je vhodné aby takýto reproduktor vyššie a nižšie frekvencie významne potláčal pre dosiahnutie optimálneho zvuku.

Naproti tomu, reproduktor pre spev alebo akustickú (elektroakustickú) gitaru potrebuje do zvuku dostať tie správne kryštalické a "cinkavé" výšky a brilantnosť a pevné spodné frekvencie, aj keď nie hlboké. A na tento účel sú potrebné reproduktory, ktoré minimálne idú frekvenčne vyššie. To máte tak ako keby ste chceli spievať cez starý analógový telefón namiesto kvalitného mikrofónu, šlo by to, ale zvukovo by to bolo mimo.

Pre ozvučenie spevu, resp. kompletné ozvučenie kapely volíme väčšinou (či už pasívne alebo aktívne) tzv. P.A. reproboxy, ktoré majú častokrát minimálne dve pásma (reproduktory) pre stredo-basy woofre a pre výšky horny alebo drivery. Niektoré kombá pre akustickú gitaru majú v jednom reproduktore združené obidva takéto reproduktory. Ak chcete získať dobrý zvuk, nestačí len dobrá gitara ale aj aparát, ktorý gitaru spracuje a zosilní. Kvalita ide s cenou (aspoň by to tak malo byť) ale voľba toho "optimálneho" pre vás je otázka. V prípade vašich otázok vám radi pomôžeme na vyššie uvedených kontaktoch (telefón, skype, smartsupp chatt).

Na domáce hranie vám stačí aparát 7 - 25W s 8" reproduktorom. Najčastejšie je to gitarové kombo (najčastejšie drevenná skrinka v ktorej je zabudovaný zosilňovač a reproduktor.) Kombo patrí medzi najpoužívanejšiu gitarovú aparatúru. Gitara sa s kombom prepája nástrojovým kablom so 6,3mm jack konektormi.  Na hranie v malých kluboch a na malých pódiách, kde sa bubeník celkom kontroluje vám stačí kombo o výkone 30 - 60W podľa typu a konštrukcie. Elektrónkové kombá sú hlasitosťou účinnejšie ako tranzistorové. Na väčšie pódium a koncertovanie to väčšinou chce 100 a viac watové kombo alebo zostavu (hlava + reprobox). Toto je ešte samozrejme ovplyvnené štýlom hudby, podľa ktorého si vyberáte typ komba, resp. značku.Tu si môžete vybrať gitarovú aparatúru (samozrejme, môžet nám aj zavoať a konzultovať vašu voľbu, ak sa neviete rozhodnúť):

aparatúra pre elektrickú gitaru:
https://www.hudobnynastroj.sk/category/nastrojove-aparatury-aparatury-pre-elektricke-gitary?sort=price-asc&limit=all

aparatúra pre elektro-akustickú gitaru:
https://www.hudobnynastroj.sk/category/nastrojove-aparatury-aparatury-pre-elektro-akusticke-gitary?sort=price-asc&limit=all

Reprobox s hlavou vždy prepájajte speaker (reproduktorovým) káblom, nie nástrojovým!  Názov elektrická gitara neznamená, že elektrickú gitaru pripájate do 230V siete, to by vás mohlo zabiť! Ale nemajte strach, taký kábel ktorým by sa dala spojiť elektrická gitara a elektrická zásuvka neexistuje. Ale za roky mojej praxe som sa už stretol s predstavou, že sa elektrická gitara pripája do elektriky.