Guitalele

6-strunový nástroj, ktorý v poslednej dobe naberá na popularite, nielen kôli svojej veľkosti (čundráci, vodáci, turisti atď…) ale aj na svoju veľkosť priebojnému zvuku. Na začiatok chcem povedať, že mi môžete kedykoľvek zavolať na 0903 718279 alebo na skype, nick: majo1959, alebo tu na našej eshop stránke je dole vľavo "online chatt". Ak by som nebol po ruke stačí napísať tel. číslo alebo email a stručne čo treba, zavolám, resp. ozvem sa.

Guitalele sa dá naladiť aj úplne ako gitara (E-A-d-g-h-e1) ale já osobne to nedoporučujem. Nástroj hrá oveľa zvučnejšie a „lepšie“ pri originál naladení A-d-g-c-e-a.

guitalele1guitalele3guitalele2guitalele4

Odstupy strún sú ale úplne rovnaké ako pri gitare a tak sú všetky prstoklady v podstate rovnaké ako na gitare (akordy, melodické postupy) ale ste o KVARTU VYŠŠIE !!!

Čistá kvarta sa rovná 5 1/2-tónov. Na obrázku nižšie, je schématické zobrazenie  hlavy guitalele, akoby ste si pri hre pootočili k sebe nástroj, tj. spodná struna „A“ je najhrubšia a vrchná je najtenšia „A“.

guitalele5

Na obrázku nižšie môžete vidieť detaily viazania uzlov vzadu na kobylke ako aj na ladiacej mechanike na hlave nástroja:

guitalele6

Guitalele – ladenie: A-D-G-c-e-a (základná poloha – krížiky, nultý, prvý, druhý, tretí a štvrtý pražec / poloha) zobrazené za pomoci krížikov.

guitalele7

Guitalele – ladenie: A-D-G-c-e-a (základná poloha – béčka, nultý, prvý, druhý, tretí a štvrtý pražec / poloha) zobrazené za pomoci béčiek.

guitalele8

Niekoľko príkladov akordových kadencií (tonika, subdominanta a dominanta) s paralelným molovým akordom na tóniku na guitalele.

Guitalele – kadencia C dur – základné akordy v tejto tónine. Ak si všimnete, tak C dur sa drží na guitalele ako G dur na gitare. Od tónu „g“ je po „c“ čistá kvarta (5-poltónov) a to je aj výškový rozdiel v ladení guitalele oproti gitare. A rovnako zase F dur sa hrá na guitalele ako na gitare C dur (od C po F je čistá kvarta) a G dur na guitalele ako D dur na gitare (od D po G je čistá kvarta). A akord Ami na guitalele sa hrá ako Emi gitarové. Od tónu E po A je zase čistá kvarta, 5-poltónov.

guitalele9

G U I T A L E L E – základné akordy v kadencii G dur (Akordy: G dur, C dur, D dur a paralelný mol na tóniku Emi.):

guitalele10

G U I T A L E L E – základné akordy v kadencii D dur (Akordy: D dur, G dur, A dur a paralelný mol na tóniku Hmi.):

guitalele11

G U I T A L E L E – základné akordy v kadencii A dur (Akordy: A dur, D dur, E dur a paralelný mol na tóniku F#mi.). Pri akorde F#mi sú v schéme uvedené dve možnosti hmatu. prvý akord hráte podľa označenia na nultej až druhej polohe a struny „D“ a „A“ sa nehrajú a druhý hmat chytáte podľa označenia v 4 až 6 polohe, ide i „barré hmat“.

guitalele12

HN-036 Yamaha GL-1 guitalele http://www.youtube.com/watch?v=DmAuxWHmrZU