Zámena nylonových strún za kovové

Zámena nylonových strún za kovové

Čo prináša zámena nylonových strún za kovové na klasickej gitare? V priloženom videu nižšie rozoberám problematiku zámeny nylonových strún za kovové na klasickej (španielskej) gitare. Samozrejme mám na mysli situáciu, kedy je klasická gitara osadená od výrobcu nylonovými strunami. Viacerí pre dosiahnutie výraznejšieho, zvonivejšieho zvuku pristúpia bez rozmyslu k rozhodnutiu, že nylonové struny jednoducho zamenia za kovové. Ale toto prináša viacero nebezpečenstiev pre samotnú gitaru a v podstate aj gitaristu.

Na začiatok chcem povedať, že mi môžete kedykoľvek zavolať na 0903 718279 alebo na skype, nick: majo1959, alebo tu na našej eshop stránke je dole vľavo "online chatt". Ak by som nebol po ruke stačí napísať tel. číslo alebo email a stručne čo treba, zavolám, resp. ozvem sa.

V krátkosti by som k tejto problematike vypichol nasledovné:

1/ Pnutie (ťah) kovových strún je väčší ako u nylonu a s toho vyplýva možná deformácia nástroja (odtrhnutie kobylky, pokryvenie krku), atď..

2/ Rebrovanie (počet rebier ako aj ich mohutnosť) na klasickej gitare, vyrobenej pre nylon struny je subtilnejšie (rebier je menej a nie sú také masívne) ako pri gitare s konštrukciou pre kovové struny (jumbo, dreadnought). Aj tu by mohol nastať problém s deformáciou tela aj hmatníku.

3/ osadenie kobylky a kobylkovej vložky pre harmonické ladenie je iné pre nylon a iné pre kov, z čoho vyplýva že tóny vo vyšších polohách na hmatníku nebudú ladiť.

4/ Predtým ako čokoľvek začnete robiť je lepšie sa je poradiť s predajcom (výrobcom) či je možná takáto zámena - väčšinou nebude možná a robíte to na svoje riziko a s vedomím, že môžete stratiť záruku na takto upravený nástroj.

5/ Ak už silou mocou chcete sami bez porady natiahnuť kovové struny (s vedomím vyššie uvedených možných problémov), tak použite tie naj-naj-naj-tenšie struny 009 alebo 0095 pre akustiku, napr. Dadario 009 – 045 alebo Sírius 009 ultra light sada.

Viac info na: Čo prinaša zámena nylonových strún za kovové na klasickej gitare

Domovskú stránku k téme o strunách a ich výmene na gitare nájdete tu: Struny na gitare a tu: Výmena strún na gitare

HN-001 Čo prináša zámena strún s nylonových na kovové na klasickej gitare http://www.youtube.com/watch?v=FLXA9BFrdiQ